Malediwy - czyli jak jechać na luksusowe wakacje i nie zbankrutować?

Wbrew pozorom pod pojęciem „luksusowe wakacje” nie znajdą się wczasy w Hurghadzie, Turcji czy Tunezji – tam wystarczy kupić wycieczkę w biurze podróży i po kłopocie. Tym razem skupimy się na kierunku, który stał się synonimem luksusowych wakacji, Panie i Panowie, lecimy na… Malediwy. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak jechać na luksusowe wakacje i nie zbankrutować. Przeczytaj go koniecznie!

Tanie loty na Malediwy

Zacznijmy od tego, że gdy Emirates debiutowały w Polsce, linia uruchomiła specjalną promocję na loty do Malediwy. No cóż, bilety kosztowały wówczas 1420 zł, wszystko odbywało się z wygodną, jedną przesiadką w Dubaju, a wszystkie odcinki lotu obsługiwano szerokokadłubowymi samolotami. Ale wytrawni turyści dostali palpitacji serca – dotychczas ceny lotów z Warszawy do Male rzadko spadały poniżej 3 tys. zł na osobę. Chociaż od tego czasu aż tak dobrych cen nie odnotowano, natomiast ogólna średnia stopniała. Za to Turkish Airlines oferował loty za 1670 zł, Aeroflot za 1700 zł, Qatar Aiways w swoich sezonowych wyprzedażach serwuje loty za 2300 zł. Jednak dla wytrawnych podróżników, którym niestraszne przesiadki i utrudnienia podróży, alternatywą zostaje dolot Wizzairem z Warszawy do Dubaju i stamtąd FlyDubai lub Etihadem z Abu Dhabi na Male. Wtedy przy dobrych wiatrach, uda się zapłacić mniej niż 1500 złotych.

Kiedy lecieć na Malediwy?

Przede wszystkim na Malediwach jest zawsze gorąco – temperatury wahają się między 25°C do 30°C. Nawet woda ma przez cały rok taką samą temperaturę – w zależności od atolu, ok. 28°C. Na wyspach wyróżnia się dwie pory roku – suchą i mokrą. Pora sucha jest od listopada do marca, mokra od kwietnia do października, choć w praktyce trudno tu o jakieś konkretne zasady. Na Malediwach może zdarzyć się tak, że lecąc w lutym dokuczać nam będą burze i monsuny, a lecąc w sierpniu, przez tydzień będzie błękitne niebo bez ani jednej chmurki. Natomiast u hotelarzy podział jest jednak bardzo znaczący, jak na całym świecie, tak i tu, „high season” jest wtedy, gdy urlopy mają niemieccy turyści i z niemieckich lotnisk wylatują czartery w kierunku Male. Ale w większości hoteli obowiązuje osobny cennik na obie części roku (plus dodatkowe ceny na przerwę świąteczno-noworoczną). Dlatego najbezpieczniejszym terminem jest początek maja i koniec października – wówczas obowiązują niższe stawki, a ryzyko fatalnej pogody jest relatywnie mniejsze.

Którą wyspę na Malediwach wybrać?

Musisz wiedzieć, że Malediwy to 1190 wysepek na 26 atolach, więc wybór jest duży. Ale tu niestety musimy zasmucić backpackersów – Malediwy to, naszym zdaniem, kierunek tak wyjątkowy, że szkoda by było rozkoszować się jego urokami z perspektywy taniego hostelu.