Uważaj na kleszcze w czasie biegania!

Bieganie jest wspaniałą życiową pasją dla bardzo wielu ludzi. W zdecydowanej większości przypadków najbardziej oczywistym wyborem są dla nas trasy w miejscach takich jak lasy czy parki, gdzie nie ma zbyt wielu ludzi. Rozwiązanie takie faktycznie ma wiele zalet, choć warto pamiętać, że wiąże się z tym jednocześnie wiele poważnych zagrożeń. Każdy z nas musi mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że w takich miejscach dość łatwo jest o ukąszenie kleszcza. Warto w takim razie dowiedzieć się, w jaki sposób można się przed tym uchronić.

Dbanie o swoją kondycję fizyczną i uprawianie najróżniejszych sportów staje się obecnie coraz popularniejsze wśród Polaków. Bieganie należy do najchętniej wybieranych dyscyplin, i trudno jest się temu dziwić, bowiem zawsze płyną z tego wyłącznie same korzyści. Miłośnicy biegania w większości przypadków decydują się na trasy przebiegające przez parki czy lasy, choć często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że w miejscach takich czają się na nich kleszcze. Owady te chowają się w drzewach czy krzewach, przez co są właściwie niezauważalne. Istnieje jednak wiele skutecznych sposobów na to, aby móc się przed nimi uchronić – wystarczy jedynie zainteresować się nimi odrobinę bliżej. Na pierwszy rzut oka bieganie w lesie czy parku nie wiąże się właściwie z żadnym ryzykiem. Kleszcze wydają się nam być dość abstrakcyjnym pojęciem i zwykle nie mamy świadomości tego, że sami także jesteśmy narażeni na tego typu niebezpieczeństwa. Niestety, zamieszkują one coraz liczniej nawet tereny zielone znajdujące się w centrach miast. Kleszcze mają to do siebie, że nie potrafią ani latać ani też skakać zbyt daleko. Mogą jedynie czekać na liściach czy krzewach na swojego potencjalnego żywiciela. Niektóre osobniki nawet przez kilka godzin przemieszczają się po ludzkim ciele, szukając dogodnego miejsca z dość miękką i delikatną skórą – najczęściej są to pachy czy pępek. Z tego też powodu po powrocie do domu z biegania warto dokładnie się umyć, szorując całe ciało szorstką gąbką. Musimy to zrobić naprawdę dokładnie, bowiem sama woda nie wystarczy nam do tego, aby spłukać z ciała takiego potencjalnego intruza.

Bardzo dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed niebezpieczeństwem ze strony kleszczy są najróżniejsze środki dostępne w sklepach. Warto się w nie zaopatrzyć i korzystać z nich przed każdym bieganiem, bowiem w taki sposób znacznie zmniejszamy zagrożenie. Pozwalają one także na odstraszenie innych uciążliwych owadów, takich jak komary czy muchy. Każdy z nas powinien po prostu zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele poważnych chorób mogą roznosić kleszcze – te niepozorne pasożyty są dla nas naprawdę niebezpieczne.